Pracownia Umiejętności
Projekt był lokalną odsłoną ogólnopolskiej inicjatywy mającej na celu aktywizację młodzieży z miejscowości do 30 000 mieszkańców. Zostało przygotowanych i przeprowadzonych 17 projektów, które finansowane były ze środków: przekazanych przez Akademię Rozwoju Filantropii, pozyskanych od lokalnych samorządu z terenu Powiatu Wąbrzeskiego, z Sieci SPLOT – grantu rozwojowego Fundacji Motta, Funduszu Inicjatyw Obywatelskich oraz wkładu osób prywatnych i przedsiębiorców.
Kilka inicjatyw podejmowanych przez młodzież adresowanych było do całych społeczności, np. reportaże na temat życia osób niepełnosprawnych emitowane przez lokalną telewizję kablową, festyny, występy kabaretu i grup tanecznych, rozgrywki sportowe, wystawy fotograficzne oraz strona internetowa jednej z miejscowości. W tych wszystkich przedsięwzięcia pośrednio lub bezpośrednio mogli uczestniczyć mieszkańcy społeczności lokalnej. Uczestnictwo w tych inicjatywach stworzyło szansę na zapoznanie się z nową tematyką, poszerzyło, a niejednokrotnie stworzyło ofertę kulturalno-sportową, co sprzyjało również integracji mieszkańców, a przede wszystkim pozwoliło dostrzec im twórczy potencjał młodzieży.
W działania grup młodzieżowych włączyło się wiele osób-pracowników instytucji, lokalna TV, którzy jako doświadczeni wolontariusze mogli podzielić się swoim doświadczeniem z młodzieżą. Grupie Kabaret Nałogowych Komediantów udało się pozyskać sponsora w środowisku lokalnym, który zafundował tablicę informacyjną kabaretu.
Na sukces przedsięwzięcia złożyło się kilka czynników:
- współpraca, jaką udało się nawiązać z władzami lokalnymi, przekonać samorządy do współfinansowania Pracowni, pozwoliło to zgromadzić znaczną część środków, pomogło w uwiarygodnieniu Ośrodka, jak i przedsięwzięcia w oddalonym o 40 km. od Torunia powiecie,
- współpraca z lokalnymi NGO, pomogła w promocji przedsięwzięcia,
- indywidualne kontakty z nauczycielami – na etapie ogłoszenia konkursu - pomogły w realizacji spotkań informacyjno-promocyjnych na terenie szkół, jak również na etapie realizacji nauczyciele wspierali młodzież w działaniach.
Osoba odpowiedzialna: Ewa Kwiesielewicz.